Pielgrzymka rowerowa

II Pielgrzymka

Bydgoski Józef Rowerem Na Jasną Górę

1 – 6 lipca 2019

 

        

Drodzy Uczestnicy Pielgrzymki Bydgoski Józef Rowerem na Jasną Górę

 

Już niedługo wsiądziemy na rowery i ruszymy do naszej Matki. Aby jak najlepiej przygotować się do drogi, przesyłam garść najważniejszych kwestii organizacyjnych.

 

Na samym początku pragnę wspomnieć, że zapisując się na pielgrzymkę, Uczestnicy zobowiązali się do przestrzegania Regulaminu naszej Pielgrzymki. Dlatego zachęcam do dokładnego zapoznania się z nim przed wyruszeniem na trasę.

 

Rower 

Jest to ważna rzecz, ponieważ jest to nasz środek transportu… w końcu jest to pielgrzymka rowerowa 🙂 Zadbajmy o nasz dwukołowy pojazd. Zapoznajmy się z naszym rowerem. Zróbmy nim w jeden dzień więcej kilometrów, niż dojazd do pracy czy sklepu. Zwrócimy uwagę na jego wszystkie elementy- hamulce, korba, przerzutki, kierownica, koła, błotniki – to tylko te najważniejsze elementy. Jeśli zauważmy jakieś nieprawidłowości- wybrakowania, dziwne odgłosy (piski, stukania), zweryfikujcie ich źródło. Kiedy nie jesteście pewni jaka jest przypadłości, warto zasięgnąć porady fachowca np.: w serwisie rowerowym. Zdarza się, że rowery posiadają nietypowe rozwiązania. W takim wypadku, na pewno przydadzą się akcesoria do swojego roweru. Przykładowo: są rowery z dętkami posiadającymi zawory Presta  (rzadziej używane), albo specjalne klucze do odkręcania koła. Nowe to nie znaczy niezawodne. Kupując nowy sprzęt sprawdźcie go. To się tyczy nawet elementów garderoby. 

 

Zdrowie

Dbamy o swoje zdrowie. Przed pielgrzymką sprawdźmy się na dłuższej trasie. Podczas trasy uzupełnimy płyny (najlepiej woda). Na rower wsiadamy odpowiednio odżywieni. Wszelkie problemy zdrowotne zgłaszamy pozostałym uczestnikom. Pogoda bywa zmienna, przygotujmy odzież na każde warunku atmosferyczne. Będziemy wystawieni na promieniowania słoneczne przez kilka godzin. Zaopatrzmy się w kremy chroniące przed oparzeniami. 

 

Kwestie organizacyjne:

 1. Dzień przed pielgrzymką, w niedzielę 30 czerwca spotykamy się na Mszy św. o godzinie 18:00. Po Eucharystii krótkie spotkanie. Można już tego dnia przynieść bagaże.
 2. 1 lipca 2019 – rozpoczęcie pielgrzymki Mszą Świętą o godzinie 9:00. Osoby, które nie przyniosły bagaży w niedzielę przychodzą wcześniej, aby zapakować je na samochód. Po Mszy Świętej błogosławieństwo i ruszamy. Tego dnia proszę zabrać więcej jedzenia – nie będzie obiadu – pierwszy wspólny posiłek to kolacja w miejscu noclegu.
 3. 6 lipca 2019 – poranna Msza Święta w Kaplicy Cudownego Obrazu; 11:00 – powrót do domu autokarem.

 

Informacje dodatkowe:

 1. Zalecamy, aby zabrać ze sobą na rower wyłącznie najpotrzebniejsze rzeczy, aby nie zwiększać ciężaru roweru.
 2. Osoby pragnące zaangażować się podczas pielgrzymki w śpiew na Mszach Świętych proszone są o kontakt mailowy pod adres grubich@wp.pl do 20 czerwca.

 

 

 

Trasa Pielgrzymki

Dzień

1

Trasa: Bydgoszcz (Parafia) -> Dobromierz -> Nowa Wieś Wielka -> Dziemionna -> Krążkowo -> Pęchowo -> Jordanowo -> Dźwierzchno -> Wojdal -> Mielno -> Ludkowo -> Pakość

Odległość: 44 km

Dzień

2

Trasa: Pakość-> Jankowo -> Broniewice ->Trląg -> Strzelce -> Strzelno -> Wójcin -> Kownaty -> Wilczyn -> Kopydłowo -> Góry -> Ostrowąż (obiad) -> Biskupie -> Ślesin -> Licheń Stary -> Helenów Pierwszy -> Bilczew -> Kramsk

Odległość: 75 km

Dzień

3

Trasa: Kramsk-> Podgór-> Milin-> przeprawa promowa na Warcie (Biechowy)-> Krzymów-> Paprotnia-> Beznazwa-> Wyszyna-> Tarnowski Młyn-> ( L i P na Grzymiszew)-> Grabieniec-> Obrzębin (obiad) -> Słodków -> Cisew-> krótki odcinek drogą nr 470 -> Miłaczewek-> Miłaczew-> Czachulec Stary-> Przepolew Kościelny-> Stanisława-> Chrusty-> Strzałków-> krótki odcinek drogą 471 na Lisków-> Budy Liskowskie-> Sulmów-> Chlewo-> Chwalęcice-> Sędzimirowice-> Błaszki

Odległość: 85 km

Dzień

4

Trasa: Błaszki-> Żelisław->Sarny-> Gruszczyce-> Niedoń-> Jasionna-> Chajew-> Jeże-> Złoczew -> Czarna-> Stolec (obiad)-> Wielgie-> Dębiec-> skręcamy na Osjaków-> Huta Czernicka-> Czernice-> Raduszyce-> Drobnice-> Krzeszów-> Broników-> Mokre-> Miętno-> Ożegów-> Działoszyn

Odległość: 80 km

Dzień

5

Działoszyn-> droga 42 na Częstochowę-> Zalesiaki-> Annolesie-> Popów-> Zbory Młyn-> skręcamy w Wypoczynkową-> Władysławów-> Ostrowy nad Okszą -> Kuźnica Kiędrzyńska-> Czarny Las-> Antoniów-> droga 483-> ul. Ludowa-> ul.Łódzka-> ul. Wieluńska-> ul. 3 maja-> ul. Popiełuszki-> Jasna Góra

Odległość: 46 km

 

 

Regulamin Pielgrzymki „Bydgoski Józef rowerem na Jasną Górę”

 

 

 1. Każdy pielgrzym przed udziałem w pielgrzymce „Bydgoski Józef rowerem na Jasną Górę” powinien zapoznać się z niniejszym regulaminem i zaakceptować jego warunki.
 2. Pielgrzymka jest aktem religijnym o charakterze dziękczynno-pokutnym, mającym na celu ożywienie wiary i ubogacenie ducha poprzez modlitwę oraz trud pielgrzymi, a także wyjednanie łask za przyczyną Matki Bożej Częstochowskiej. W związku z tym każdy pielgrzym bierze czynny udział w każdej Eucharystii, Liturgii Godzin, modlitwie oraz innych praktykach religijnych.
 3. W Pielgrzymce mogą wziąć udział osoby od 18 roku życia, które zaakceptują niniejszy regulamin. Osoby niepełnoletnie za zgodą organizatora mogą udać się na pielgrzymkę z pełnoletnim opiekunem.
 4. Każdy pielgrzym wyruszający na pielgrzymkę bezwzględnie zobowiązany jest do posiadania odpowiednio dopasowanego kasku oraz sprawnego technicznie roweru.
 5. Na pielgrzymce obowiązuje zakaz spożywania alkoholu w jakiejkolwiek postaci.
 6. Każdy pielgrzym jest całkowicie odpowiedzialny za swoje rzeczy i zabezpieczenie roweru – organizator nie bierze odpowiedzialności za rzeczy zaginione, skradzione lub uszkodzone.
 7. We wszelkich sprawach nieujętych powyższym regulaminem decyzję podejmuje ksiądz kierownik.
 8. Nieprzestrzeganie regulaminu, poleceń organizatora, a także postawy niezgodne z celami i duchem pielgrzymki powoduje bezwzględne wykluczenie z grona pielgrzymów.
 9. Akceptacja niniejszego regulaminu oznacza zgodę na przetwarzanie danych osobowych (w przypadku osób niepełnoletnich rodzic lub opiekun prawny) zawartych w formularzu zgłoszeniowym oraz zgodę na wykorzystanie wizerunku pielgrzyma w Internecie (w postaci zdjęć). Administratorem danych osobowych pielgrzymów jest Parafia pw. Św. Józefa Rzemieślnika w Bydgoszczy, ul. Wł. Bełzy 11, 85-817 Bydgoszcz.

 

Świadectwa Pielgrzymów

 

 

W dniach 2-5 lipca 2018 r. odbyła się pierwsza parafialna pielgrzymka „Bydgoski Józef rowerem na Jasną Górę”. Grupa trzydziestu pielgrzymów, przebyła trasę około 360 kilometrów, aby spojrzeć w oczy Matki Jasnogórskiej i ofiarować Jej swoje intencje. Podczas drogi pielgrzymi  brali udział w codziennej Eucharystii, Liturgii Godzin oraz konferencjach. Dzięki nim starali się spojrzeć na nowo na własną wiarę, dotknąć Bożej Miłości oraz odnaleźć swoje miejsce we wspólnocie Kościoła. Upał, zmęczenie czy ból oddawali jako ofiarę w intencjach własnych, a także uświęcenia i odnowy duchowej parafii. Podczas Apelu Jasnogórskiego oraz Mszy świętej w Kaplicy Cudownego Obrazu wspólnota pielgrzymów zaprosiła Maryję do parafii w ramach Peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która odbędzie się 14-15 września 2018 roku.

 

„moc w słabości się doskonali”

Po wielu wątpliwościach, treningach rowerowych, które nie wypadały najlepiej, stanęłam przed ołtarzem i powiedziałam:„ja nawaliłam, ale Ty Matko możesz dać mi siłę, Ty św. Józefie pomożesz”……. i ruszyłam J

Każdego dnia byłam jak uskrzydlona, że wciąż daję radę, że coraz bliżej, że trudy naprawdę wzmacniają …

Wzrastałam w siłę podczas naszych wspólnych modlitw i śpiewów. Czerpałam energię z uśmiechów otaczających mnie ludzi, z rodzącej się wzajemnie sympatii podczas śniadaniowych lub kolacyjnych spotkań. Ładowałam akumulatory podczas naszych rozmów na postojach, czy podczas jazdy ścieżkami rowerowymi, na których można było się odprężyć i jechać spokojniej…

Ruszaliśmy gromadą obcych dla siebie w większości ludzi, wracaliśmy jak grupa dobrych znajomych, którzy coś ważnego razem przeżyli. Łączył nas trud pielgrzymkowy, wzajemna troska o siebie, wzajemna pomoc w naszych bolączkach i wspólny cel, który osiągnęliśmy…

Przyklęknęliśmy przed obrazem Czarnej Madonny i oddaliśmy jej wszystko co przez tyle kilometrów wieźliśmy.

To były bardzo ważne dni w moim życiu, które z radością powtórzę.

Renata

          Kiedy za przyczyną koleżanki zobaczyłam plakat dotyczący pielgrzymki, nie miałam wątpliwości, ze wezmę w niej udział. Miałam bowiem ważną intencję i pomyślałam sobie, że tylko Maryja może wstawić się u Swego Syna o zdrowie mojej Mamy. Wierzyłam w to orędownictwo. W każdej  przyjętej Komunii św. uwielbiałam Jej Syna w chorobie  mojej Mamy, doświadczając wzruszenia i daru łez.  Czas naszej rowerowej pielgrzymki był również czasem, który bardzo mocno kształtował moje wnętrze. Poprzez  wspólną modlitwę brewiarzową, codzienną Eucharystię, Apel Jasnogórski, modlitwę Różańcową, Pan Bóg coraz bardziej wdzierał się do mojego zamkniętego serca, czyniąc je radośniejszym i  z dnia na dzień coraz bardziej otwartym. Pojechałam  na pielgrzymkę z jedną, konkretną intencja, a wróciłam  z pełnym naręczem Bożych Darów. Poznałam wartościowych, oddanych Bogu i Maryi ludzi.Codziennie doświadczałam Miłości Bożej w posłudze Organizatorów, Kapłana, Osób zaangażowanych w przygotowanie posiłków, a także w luźnych rozmowach podczas jazdy czy postojów. Za każdą rozmowę, dobre słowo,  wsparcie na trasie, miły gest, cudowny uśmiech pragnę  każdemu  serdecznie podziękować. Matka Najświętsza postarała się o to, abyśmy wszyscy w komplecie, bezpiecznie dotarli do Jej Tronu. Jej szczególnie pragnę podziękować za to “wyjątkowe Zdrowaś Mario…”, tam, … na Jasnej Górze ,  za wyjątkową i bliską mojemu  sercu osobę. To ” wyjątkowe Zdrowaś Mario  … “, przyniosło mojej Mamie zdrowienie. Ogromną radością  tuż po powrocie z pielgrzymki, była dla mnie wiadomość, że złośliwy guz piersi pomniejszył się sześciokrotnie. Chwała za to Panu Jezusowi i Matce Przenajświętszej! 

 Dziękuję za cudowne przeżycia, za świetną organizację. Ta pielgrzymka była doskonała pod każdym względem. Bardzo chciałabym pojechać również w przyszłym roku.

Ania