Synod 2021 – 2023

 

Pytania Synodalne

Parafia św. Józefa Rzemieślnika w Bydgoszczy

 

  1. TOWARZYSZE PODRÓŻY Podążający razem są parafianie, którzy włączają się w życie naszej Parafii. Nasze doświadczenie kościoła podążającego razem, to doświadczenie więzi – najpierw tych ogólnych tzw. parafialnych tzn. znamy się z widzenia, natomiast tym kolejnym etapem są grupy – Rady, Wspólnoty, Zespół Parafialny, Grupa młodych przygotowujących się do Bierzmowania, LSO, wspólnoty żywego różańca, SWP, Pomoc Psychologiczna, Małżeńska – one mają 2 cele; ten duszpasterski i ten ludzki.
  2. SŁUCHANIE Bóg mówi do nas poprzez Słowo Boże, Świadków wiary, wydarzenia naszego życia, lekcje religii, wspólnoty kościelne, wspólnoty parafialne. Coraz częściej dostrzegamy w Kościele pewną otwartość naszych Duszpasterzy. Zaczynając wsłuchiwać się w nasz głos zaczynają widzieć inaczej. To tez nasze zadanie – wsłuchiwać się.
  3. ZABIERANIE GŁOSU Boimy się krytyki, odczuwamy strach przed zbagatelizowaniem naszych spostrzeżeń, brak szacunku dla prawdy – dzisiaj prawda jest ośmieszona. Można mówić o sprawach ważnych ale najczęściej mówimy do tym, którym ufamy, bo wiemy, że nas zaakceptują. Zabieramy głos ale w określonych wspólnotach lub konfrontacjach.
  4. CELEBROWANIE Modlitwa zawsze jest dla nas inspiracją. Najpierw ta osobista – domowa, później Eucharystia, grupy parafialne i związane z nimi inicjatywy modlitewne. To piękny czas budowania wspólnoty.
  5. WSPÓŁODPOWIEDZIALNI W NASZEJ WSPÓLNEJ MISJI Co prawda nie jedziemy na krańce świata, natomiast wracając ze Mszy Świętej, ze spotkania młodzieży, spotkania Żywego Różańca czy SWP – opowiadamy czego doświadczyliśmy, dyskusje które wywołują kazania naszych księży, to sposób wzrastania w wierze i ewangelizowania. Żywo uczestniczymy we wspólnotach.
  6. DIALOG W KOŚCIELE I SPOŁECZEŃSTWIE Podstawowym miejscem dialogu religijnego są dla nas rodziny, wspólnoty parafialne, lekcje religii, grupy młodzieżowe, przyjaźnie, liturgiczna służba ołtarza.
  7. EKUMENIZM W zasadzie jedyną przestrzenią do takiego dialogu jest Parafia, przypadkowe spotkania, szkoła. Łączy nas wiara w Boga, wiele wspólnych wartości oraz poszukiwanie Prawdy. Dobra okazja jest odważny dialog z jednoczesnym poszanowaniem naszych odrębności.
  8. WŁADZA I UCZESTNICTWO – W naszej parafii istnieją gremia doradcze i ewaluacyjne np. rada Duszpasterska i rada Ekonomiczna, której jesteśmy członkami. Nasze zdanie jest brane pod uwagę.
  9. ROZEZNAWANIE I PODEJMOWANIE DECYZJI Metody: modlitwa, dialog wewnątrz wspólnot oraz dialog z duszpasterzami. Miejscem konsultacji oraz właściwej weryfikacji są rady oraz biuro parafialne. Mamy poczucie wpływu na przebieg pewnych sytuacji.
  10. FORMOWANIE SIĘ W SYNODALNOŚCI – wspólnoty parafialne, wspólnota młodzieżowa, katechezy, koncerty, przygotowanie do Sakramentów, szkoła, rodzina.