Rok Świętego Józefa

 

 

Dnia 8 grudnia 2020 rozpoczął się Rok Świętego Józefa, zainicjowany przez ojca świętego Franciszka, w związku ze 150. rocznicą ogłoszenia św. Józefa Opiekunem Kościoła Świętego.

 

 

Rekolekcje Józefowe 2021 – kliknij, aby posłuchać nauk

W dniach 14-17 marca 221 r. przeżywaliśmy Rekolekcje Józefowe, głoszone przesz ks. Rafała Grabowskiego. Zachęcamy do zapoznania się z tym wyjątkowym materiałem, który pozwoli nam zadbać i swoją wiarę.

Więcej…

 

Nasza Świątynia stała się kościołem stacyjnym

W związku z ogłoszonym 8 grudnia 2020 r. Rokiem Świętego Józefa, ordynariusz diecezji bydgoskiej Jan Tyrawa wydał dekret, na podstawie którego między innymi nasz kościół stał się kościołem stacyjnym. Oznacza to, że modląc się w nim, możemy dostępować szczególnej łaski odpustów zupełnych za siebie lub zmarłych.

Więcej…

 

Do Ciebie, św. Józefie… – rozpoczynamy cykl katechez o świętym Józefie

Aby móc naśladować cnoty świętych, należy dobrze poznać ich duchowość. Dlatego też w tym wyjątkowym dla nas roku zapraszamy na comiesięczny cykl katechez, które przybliżą nam sylwetkę świętego Józefa, jego przymioty, a także wpływ jego duchowości na Kościół i sakramenty święte. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym spisem tematów.

Więcej…

 

 

Komunikat Episkopatu Polski: Papież Franciszek ogłasza Rok Świętego Józefa

Z okazji przypadającej dzisiaj 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa Patronem Kościoła powszechnego, papież Franciszek ogłosił od dziś do 8 grudnia 2021 roku specjalny „Rok” poświęcony Opiekunowi Jezusa.

„Ukochany ojciec, ojciec czułości, w posłuszeństwie i w gościnności; ojciec twórczej odwagi, robotnik, zawsze w cieniu” – tymi słowami Papież opisuje św. Józefa w Liście apostolskim „Patris corde – Z ojcowskim sercem”, opublikowanym dzisiaj z okazji 150. rocznicy ogłoszenia Oblubieńca Maryi patronem Kościoła katolickiego.

Więcej…

 

List Pasterski ojca świętego Franciszka – “Patris corde – Z ojcowskim sercem”

Patris corde – ojcowskim sercem: tak Józef umiłował Jezusa, nazywanego we wszystkich czterech Ewangeliach „synem Józefa” (1).

Mateusz i Łukasz, dwaj ewangeliści, którzy ukazali jego postać, niewiele mówią, ale wystarczająco dużo, aby zrozumieć, jakim był ojcem oraz misję powierzoną mu przez Opatrzność.

Więcej…

 

Dekret Penitencjarii Apostolskiej wprowadzający możliwość uzyskania odpustów zupełnych w związku z Rokiem Świętego Józefa

Z Rokiem św. Józefa, który potrwa przez następne 12 miesięcy związany jest dar specjalnych odpustów – ogłosiła Penitencjaria Apostolska. Dar odpustu zupełnego można otrzymać pod zwykłymi warunkami.

Do zwykłych warunków należą: spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna oraz modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Wierni powinni odrzucić wszelkie upodobanie do grzechu oraz uczestniczyć w wydarzeniach związanych w Rokiem św. Józefa przy okazjach i w sposób wskazany przez Penitencjarię Apostolską.

Więcej…